Reklam
Reklam

PSİKOLOJİYE DAİR MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY…

Antalya Life ekibi olarak merak ettiğiniz klinik psikoloji, hipnozterapisi, ergen ve çocuk psikolojisi gibi konuları danışmak ve bilgilendirmek adına Antalya’nın başarılı Psikologlarından Ali Bıçak’a merak ettiğiniz soruları sorduk. Bıçak, tecrübelerinden ve eğitiminden yola çıkarak pek çok bilgiyi sizler için anlattı.

PSİKOLOJİYE DAİR MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY…

Antalya Life ekibi olarak merak ettiğiniz klinik psikoloji, hipnozterapisi, ergen ve çocuk psikolojisi gibi konuları danışmak ve bilgilendirmek adına Antalya’nın başarılı Psikologlarından Ali Bıçak’a merak ettiğiniz soruları sorduk. Bıçak, tecrübelerinden ve eğitiminden yola çıkarak pek çok bilgiyi sizler için anlattı.

PSİKOLOJİYE DAİR MERAK ETTİĞİNİZ HER ŞEY…
10 Temmuz 2019 - 12:19

Ali bey, sizi tanıyabilir miyiz? Kimdir Psk. Ali Bıçak?
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık bölümünden 1997 yılında mezun oldumAkdeniz Üniversitesi Eğitim Yönetiminde Yüksek Lisansımı 2006 yılında tamamladım. EsenYurt Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimini başarı ile sürdürdümve Antalya’da Klinik Psikolog unvanını aldım. Bir Çok farklı psikoterapi eğitimlerinin yanı sıra, tamamı 3 yıl süren İstanbul Psikoterapi Enstitüsünde Bütüncül Psikoterapi Teorik, Formülasyon ve Süpervizyon eğitimini tamamladım. Aralık 2016-Mart 2017 tarihleri arasında, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezinde, 13 hafta süren toplam 200 saatlik hipnoz eğitimini tamamladım ve Sağlık Bakanlığı onaylı Hipnoterapist sertifikasını aldım. Çevirimdışı İlişkiler adlı bir kitap yazdım. Şuan Klinik Psikolog unvanı ile terapi yapıyorum. Psikoterapi, yani ilaçsız bir tedavi uyguluyorum. İnsanları daha çok konuşarak tedavi ediyoruz. Bu seanslar Haftada 1 gün 50-60 dakika arası sürüyor. Bize gelen başvurular genelde evlilik sorunları, ergenlik sorunları, çocuk davranış ve uyum problemleri ile ilgili birçok konuda çalışıyoruz.
Yazdığınız kitabın içeriği nedir? Çevirimdışı ilişkilerde kendimizden birşeyler bulabilir miyiz?
Tabi ki bulabilirsiniz. Danışanlarımda bulacak, sizde bulacaksınız, ben de öyle. Herkese hitap eden bir kitap oldu. Kendi yaşamım, psikoloji ihtisasım, psikoterapi mesleği ile ilgili aldığım eğitimler, kendi terapi sürecim ve danışanlarımla edindiğim deneyimlerin bir ürünüdür. Bu kitabın adını ‘Çevrimdışı İlişkiler’ koymamın nedeni, çoğu psikolojik sıkıntımızın ilişki kurma biçimimizden kaynaklandığını düşünmemdendir. Çünkü ilişki kurmak ve ilişkiyi sürdürmekte yaşanan sorunlar, ilişki kurma biçimimizin nasıl bir temele sahip olduğuna bağlıdır. Mevcut ilişkilerimiz, özellikle erken çocukluk yıllarında öğrendiğimiz, içselleştirdiğimiz ilişki kalıplarının üzerine kurulur. Bu yüzden sağlıklı ilişkiler kurup ilişkiyi sürdürebilmemiz, yakınımızdakilerle ‘Çevrimiçi İlişki’ de kalabilmemiz, ancak ilişki kalıplarımızı değiştirmemizle mümkündür.Okuyacaklarınız, ilişki kurma biçimlerinizi fark etmeniz, sorunlarınızın kaynağını anlayabilmeniz ve ruh sağlığınızı  koruyup sürdürebilmenize destek olabilir. Bu kitapta, bana başvuran danışanlar için çeşitli psikoterapi kuramları ile oluşturduğum formüllerin onların yaşamlarını nasıl değiştirip kolaylaştırdıklarını okuyabilirsiniz.
Hipnoz tedavisi, psikoterapi gibi farklı branşlar var. Siz nasıl bir alanda hizmet veriyorsunuz?
Ruh sağlığı ile alakalı çeşitli uzmanlıklar var. Psikiyatrlar, tıp eğitimlerini tamamladıktan sonra uzmanlıklarını yaparlar. Daha sonra kişilere psikolojik rahatsızlıkları konusunda hem tedavi hem de ilaç tedavisi uygularlar. Şöyle anlatayım size psikologlar, şizofreni ya da psikotiklere ağırlıklı olarak ilaç tedavisi uygularlar. Sosyal hizmetler de bu branşların içindedir. Fakat her branş kendi alanına uygun çalışır.
Hangi terapilerdaha çok tercih ediliyor? Size hangi terapiler üzerine genellikle geliyorlar?
Danışanlarımızın hangi tedaviye ihtiyaç duydukları süreç içinde belli oluyor. Türkiye’de Bilişsel davranışçı kuramı genellikle çalışılıyor. Ama bize geldiğinde ilk önce hangi teknikle çalışacağımıza bakıyoruz. Hipnoza yatkın mı? Hipnoz ile çözümlenebilir mi? Bunlarınhepsini ilk görüşmelerde belirliyoruz. Ben bütüncül çalışıyorum. Ağırlıklı olarak duygu odaklı bir terapi. Süre sınırlı çalışıyorum genelde bu da 18 ile 24 ay arası sürüyor. Yurt dışında doktorlar süre sınırı ile çalışmıyorlar. Çünkü orada insanlar ihtiyaç duyduğu her an terapiye gidebiliyorlar. Bizde terapi insanların son tercihi olduğu için Türkiye’de çoğu doktor süre sınırlı çalışıyor.
 
Hipnoz hakkında bildikleriniz yanlış
 
Hipnoz terapisini biraz anlatır mısınız?
 
Hipnoz hakkında yanlış inanışlar var. Örneğin hipnozda insan bilincini kaybeder, uyanamama durumu olabilir, söylediklerini, yaptıklarını hatırlamaz gibi inanışlar var. Bunlar tamamen yanlış. Biz hipnoz tedavisinde, kişinin sorgulayan beynini yavaşlatıyoruz o sırada danışan(hasta) doktorun söylediklerini işitir, ona odaklanır, onun işaretleri ve sözcükleriyle bilinci dışındaki anıları çalışabilir, travmaları, çocukluk yıllarında ki yoğun duygularına çalışılabilir böylelikle şimdiki, şuanki hayatına etkisini bulabiliriz. Kişinin kendini çözümlemesi açısından hipnoz tedavisi daha hızlı sonuç verir.
 
Cinsel terapi dediğiniz olay nedir? İnsanlar size geldiklerinde özel hayatlarını anlatma konusunda nasıl yaklaşıyorlar? Bu durumu nasıl aşıyorsunuz?
 
Cinsel terapiye insanlar en son başvuruyorlar. Her şeyi denemiş ve işe yaramamışsa terapi yöntemini deniyorlar. Ülkemizde cinsellik üzerinde konuşmak bir tabu, mahremiyetini 3. Bir kişiyle konuşulması oldukça güç. Çiftler o aşamaya gelene kadar çok zaman kaybediyor. Psikolojik uyumsuzlukları çözümlenmediğinden evlilik ve ilişki problemleri de zedelenmeye başlıyor. Bize geldiklerinde artık duygusal açıdan da çöküntü halinde oluyorlar. Bazen çiftlerden biri geliyor terapiye. Ama terapiye çifti birlikte almayı tercih ederim her zaman. Cinsel ya da psikolojik travmaları varsa da geçmişe dönük yine hipnoz yöntemine başvurabiliyoruz. Bununla birlikte çiftlerin cinsel uyumsuzluğunu çözebiliyoruz.
 
Tedavi ne kadar zaman alıyor?
 
8-16 hafta arası sürebiliyor. Bazı durumlarda 24 haftaya da uzayabiliyor. Çiftin uyumuna ve çalışmalarına bağlı. Nasıl bir tedavi yolunda gittiğimizde önemli. Yani kısaca kişiye, tedaviye, istekli olmasına ve inanmasına bağlı.
 
Çocukların psikolojik durumları nasıl?
 
Çocuk psikolojisi dediğimizde bu durum için çocuk psikiyatrlar var. İlaç tedavisi gereken çocuklarımıza kesinlikle klinikte çocuk psikiyatrlar teşhis koyuyor. Ancak aile içerisinde görülen uyum ve davranış sorunları terapilerle çözülebiliyor. Çocuklarda da hipnoterapi çok kısa sürede sonuç veriyor. Çocuklar yetişkinlere göre tedaviye daha çabuk cevap veriyorlar. Sınav kaygısı, özgüven eksikliği, agresif olmalarıgibi durumlarda benim tercihim aileyi birlikte terapide görmektir. Hepsinden dinler birbirlerine nasıl tepkiler veriyorlar bunları araştırırım. Ebeveynlere de bu yolda nasıl davranması gerektikleri hakkında bilgiler veririm.  Çocuk altını ıslatıyor ama neden ıslatıyor. Bunun sebebini bulmaya çalışarak tedaviye gideriz.
 
Genelde çocukların sorunları kaç yaşında başlıyor?
Bu konularla alakalı bir kitap yazdım. Orada hangi yaşta nasıl problemlerle karşılaşacağımız, anne tutumu, baba tutumu, ne neyden kaynaklanıyor bunların hepsini açıkladım kitabımda.Çocukların iç dünyasının inşaatı doğumla birlikte başlıyor. İlk 2 ay ve ilk 3 yıl çok önemli. 3 yıl ile bitmiyor tabi ki sonrasında da çocuğun başka ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Bu yüzden aslında çocuklara her yaşta dikkat etmek gerekiyor.
Evde nasıl bir aile ortamınız var?
Benim iki kızım var biri 13 diğeri 18 yaşında. 18 yaşında olan kızım Üniversiteye hazırlanıyor. Dersleri konusunda biraz üzerine gitsem hemen ‘psikolog gibi davranma’ baba oluyorum. Bu yüzden evde ve klinik dışında bu unvanımı bırakıyorum. Bir banka sırasında bile psikolog olduğumu öğrenen kişi kendi sorunlarından bahsedip üzerine bir de ‘komşu sorunları’ ekleniyor. Bu yüzden olabildiğince sadece ‘baba’ ve ‘Ali Bıçak’ oluyorum.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum